Jeżeli szykujesz się do budowy domu, zapewne zdajesz już sobie sprawę, że jednym z kosztów jest projekt. Niewielu inwestorów decyduje się na projekt na zamówienie – większość wybiera spośród gotowych projektów. Nie możesz jednak zapomnieć o tym, iż również on wymaga dodatkowej pracy architekta, czyli tzw. adaptacji.

Głównym atutem gotowego projektu jest jego cena – nawet kilka razy niższa niż projektu unikatowego, robionego na zamówienie. Jednak to nie wszystko. Duża zaleta to natychmiastowa dostępność oraz funkcjonalny, wypróbowany układ (w końcu jest już przetestowany dzięki dziesiątkom, a nawet setkom inwestycji). Wydaje się więc, iż gotowy projekt to najlepsza opcja. Podejmując jednak taką decyzję, musisz mieć świadomość, że musisz jeszcze ponieść dodatkowy koszt jego adaptacji.

Czym jest adaptacja projektu?

Podstawowy zakres adaptacji projektu nie obejmuje zmian funkcjonalnych. Jest to dostosowanie projektu do specyfiki działki, zarówno fizycznej (np. ukształtowanie), jak i formalnej (plan zagospodarowania przestrzennego).

Istotne jest to, że w specyfikacji każdego gotowego projektu, który jest dziełem objętym ochroną praw autorskich, znajdują się informacje o tym, jakim modyfikacjom można go poddawać w ramach adaptacji.

Reklama: Swoje ogłoszenia zawsze wystawiam tutaj działki Gdynia , a także tutaj działki Gliwice. Pełno telefonów oraz wiadomości od klientów którzy pragną zobaczyć moje mieszkanie.

Adaptacja projektu jest obowiązkowa i wymagany jest zakres czynności architekta (zmian może dokonywać tylko architekt z uprawnieniami) obejmujący m.in.: dostosowanie do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu, adaptacja fundamentów do lokalnych warunków gruntowo-wodnych (w tym sposób izolacji), adaptacja uwzględniająca strefy obciążeń konstrukcyjnych, zagospodarowanie działki (uwzględniające mapę geodezyjną), określenie obszaru oddziaływania obiektu, dokumentacja i pozwolenia wymagane przez projekt.

Adaptacja funkcjonalna polega na przemieszczaniu otworów okiennych i drzwiowych, zmianie układu pomieszczeń, a nawet kubatury budynku. Jak już wspominaliśmy – dozwolony zakres tych modyfikacji należy sprawdzić w specyfikacji projektu.

Ile kosztuje adaptacja projektu?

Co nie powinno być zaskoczeniem – koszt jest różny, ponieważ różny jest zakres prac. W wersji podstawowej, czyli dostosowania do działki, wysokość wynagrodzenia dla architekta adaptującego projekt zależy od tego, jak nietypowa jest działka i jak ciężka do zagospodarowania. Im bardziej nietypowe i wymagające warunki, tym praca architekta będzie droższa.

Koszt podstawowej (a więc też obligatoryjnej) adaptacji projektu domu zazwyczaj mieści się w przedziale 1000-3000 zł. Droższa jest adaptacja na życzenie klienta, przy czym takie proste modyfikacje jak zmiana koloru elewacji nie są zbyt wysoko wyceniane, lecz np. ingerencja w układ funkcjonalny wymagająca przeplanowania konstrukcji budynku, w tym elementów nośnych, to już spory koszt. Tutaj znajduje się m.in. dodawanie schodów czy podpiwniczenia. Przy takich dużych poprawkach może się okazać, że adaptacja będzie kosztowała nawet kilka razy tyle, co sam projekt, czyli np. kilkanaście tysięcy. Należy pamiętać, iż przy dużych zmianach należy skontaktować się z autorem projektu i uzyskać jego zgodę na tak dalece idącą ingerencję.

Bardzo często biura architektoniczne sprzedające gotowe projekty oferują również ich adaptację. Taka usług może być tańsza niż u zewnętrznego architekta, a do tego często będzie też łatwiejsza i mniej ryzykowna formlanie, ponieważ przeprowadzi je podmiot posiadający prawa autorskie

Dodaj komentarz