Gotowy projekt domu to najczęściej wybierane rozwiązanie. Ma dwie główne zalety – niską cenę oraz natychmiastową dostępność. Jednak nie każdem pasuje budowa według takiego masowego planu. Tacy inwestorzy decydują się na zamówienie indywidualnego projektu u architekta. W tym artykule przeanalizujemy specyfikę oraz koszty takiej decyzji.

Kiedy warto zdecydować się na indywidualny projekt domu?

Za taką decyzją inwestora zazwyczaj kryje się jedna z dwóch motywacji:

  • dostępne gotowe projekty nie spełniają jego oczekiwań,
  • działka ma na tyle specyficzne warunki, że nie da rady dobrać do niej gotowego projektu domu.

W pierwszym przypadku oczekiwania obejmują zarówno preferencje estetyczne, jak i funkcjonalne. Jeżeli wiemy konkretnie, jak chcielibyśmy mieszkać, a mimo to nie znajdujemy na rynku gotowego projektu wpasuwoującego się w takie oczekiwania, pozostaje nam skontaktować się z architektem i zlecić mu stworzenie unikatowego projektu specjalnie dla nas. Sytuacja taka występuje często, gdy inwestor chce postawić duży dom, o powierzchni użytkowej przekraczającej 200 metrów kwadratowych. Co prawda są dostępne takie gotowe projekty, jednak jest ich niewiele w porównaniu do projektów domów małych i średnich, które zdominowały rynek.

Reklama: Swoje ogłoszenia zawsze wystawiam tutaj mieszkania Częstochowa , a także tutaj mieszkania do wynajęcia Katowice. Pełno telefonów oraz wiadomości od klientów którzy pragną zobaczyć moje mieszkanie.

W drugim przypadku wybór indywidualnego projektu to kwestia konieczności. Może chodzić o kształt działki, o duże spadki lub specyficzne warunki gruntowe, w które wpasuje się tylko dom zaplanowany przez architekta od zera z uwzględnieniem zastanych warunków.

Indywidualny projekt pozwala w pełni dopasować dom do naszych oczekiwań. Jego tworzenie odbywa się w ciągłym kontakcie z architektem, dzięki czemu przyszła przestrzeń naszego codziennego życia będzie idealnie dopasowana do potrzeb i oczekiwań.

Jakie są koszty indywidualnego projektu domu?

Jedno jest pewne – są wyższe od kosztów gotowego projektu. Jednak o ile, to już kwestia bardzo zmienna.

To, ile zapłacimy architektowi za indywidualny projekt domu, zrobiony na zamówienie, zależy od wielu czynników. Należy przede wszystkim pamiętać, że nawet gotowy projekt wymaga dostosowania do specyfiki działki oraz lokalnego planu zagospodarowania przestrzennego. Oznacza to, iż cena projektu z katalogu nie jest ceną ostateczną – trzeba do niej dorzucić kilka tysięcy.

Co z projektem na zamówienie? Wynagrodzenie architekta zależy od rodzaju projektu oraz elementów, które będziemy chcieli w nim zawrzeć.

Pisząc o rodzaju projektu mamy na myśli to, jak bardzo będzie skomplikowany i nietypowy nasz dom. Oczywiście im bardziej, tym cena będzie wyższa, ponieważ architekt będzie musiał specjalnie na nasze potrzeby opracować rozwiązania, których wcześniej być może nigdy nie stosował. Cena projektu będzie też zależała od metrażu nieruchomości oraz tego, jak bardzo będzie ona luksusowa (to już kwestia uznaniowa, jednak można się spodziewać, iż architekt projektując nieruchomość z fasadą wykończoną drogimi materiałami, ustali wyższą cenę niż przy skromnej nieruchomości).

Co do elementów projektu, to podstawą jest projekt budowlany. Do niego można dorzucać np. szacunkowy kosztorys, koncepcję architektoniczną, materiały przedprojektowe, ale też nadzór architekta nad realizowaną inwestycją. To ostatnie rozwiązanie pozwoli nam upewnić się, że firma budująca dom zrobi to w zgodzie z tym, co zaprojektował architekt.

Ogólnie można uznać, że cena projektu domu na zamówienie będzie przynajmniej 2-3 krotnie wyższa od ceny projektu gotowego. W przypadku inwestycji bardziej złożonych i prestiżowych, projekt może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Dodaj komentarz