Własny dom w ciągu kilku ostatnich lat stał się osiągalnym marzeniem bardzo licznej części Polaków. Wpływ miała na to z jednej strony rosnąca zamożność, a z drugiej coraz wyższe ceny mieszkań, które skłaniały do szukania alternatywy w postaci własnego domu. Jednak od początku pandemii ceny działek i materiałów budowlanych tak poszybowały w górę, że marzenie o własnym domu stało się dla wielu osób finansową pułapką. W wielu przypadkach dotyczy to inwestorów realizaujących budynki o niewielkim metrażu, skrojone na ograniczony budżet. W tym artykule przyglądamy się temu, jaki jest obecnie koszt postawienia domu o powierzchni użytkowej 100 metrów kwadratowych.

Covidowa drożyzna

Zacznijmy od tego, iż obecnie wszelkiego rodzaju kalkulacje dotyczące kosztów budowy domu są niezwykle problematyczne, ponieważ błyskawicznie tracą aktualność. Inwestorzy często mówią o tym, że materiały budowlane są na tyle trudno dostępne i mają tak wysokie ceny, iż nie szuka się już okazji, ale kupuje, gdy materiał w ogóle jest dostępny. Ceny drewna oraz stali szybują do góry, a to z kolei sprawia, iż kosztorysy sprzed kilku miesięcy nijak się już nie przekładają na rzeczywistość.

 

Reklama: Swoje ogłoszenia zawsze wystawiam tutaj działki Katowice , a także tutaj działki Łódź. Pełno telefonów oraz wiadomości od klientów którzy pragną zobaczyć moje mieszkanie.

Wbrew oczekiwaniom pandemia COVID-19 wywołała drożyznę w nieruchomościach. Jest to bardzo niespodziewana i dynamiczna sytuacja. Można się spodziewać, iż równie prawdopodobne jest jej odwrócenie. Dlatego do konkretnych kwot kosztów należy podchodzić z rezerwą i brać poprawkę na to, jak szybko zmieniają się ceny w składach budowlanych.

Dom 100 metrów kwadratowych – ile to kosztuje?

100 m2 to nie jest duża powierzchnia i oczywiste jest, iż taki metraż wybierają raczej osoby o ograniczonym budżecie. Dlatego dla nich szczególnie ważna będzie dokładna kalkulacja kosztów oraz możliwość ich zredukowania.

Zacznijmy od tego, że na ostateczną kwotę, jaką wydamy na postawienie domu, w bardzo dużym stopniu wpływa projekt. Im jest on prostszy, tym budowa będzie tańsza. Dotyczy to zarówno bryły, jak i układu dachu. Najtańsza będzie prosta bryła bez użytkowego poddasza, które to rozwiązanie przy 100 m2 nie jest złą opcją.

Kolejna kluczowa sprawa to działka. Działki budowlane także drożeją i należy wliczać to w finalny koszt przedsięwzięcia, który wzrośnie jeszcze wtedy, gdy grunt wymaga doprowadzenia mediów.

Koszty budowy domu rosną nie tylko ze względu na wzrost cen materiałów budowlanych oraz stawek budowlańców. Odpowiedzialne są za to także wciąż śrubowane normy energooszczędności.

Ogólnie koszt budowy domu o powierzchni użytkowej 100 metrów kwadratowych, doprowadzonego do tzw. stanu deweloperskiego, to obecnie minimum 300 tysięcy złotych. Sporo? No to jeszcze do tego dorzucimy informację, że jest to kalkulacja netto. W ciągu ostatnich 3 lat koszt postawienia domu wzrósł o niemal 30%!

Jeśli powyżej przytoczona kwota nie napawa cię optymizmem, uwzględnij, że to tylko część kosztu. Nie zamieszkasz w domu w stanie deweloperskim. Wykończenie z kolei to 100-200 tysięcy przy takim metrażu (i nie mówimy tu o kosztownych materiałach, ale raczej o bardzo rozsądnych, ekonomicznych wyborach). Do tego dochodzi zagospodarowanie otoczenia, czyli minimum kolejne kilkadziesiąt tysięcy. Z tego wynika, że postawienie domu 100m2 w 2021 roku to koszt przekraczający pół miliona złotych, i to w sytuacji, gdy ma się już uzbrojoną działkę.

Alternatywą dla budowy jest zakupienie gotowego domu. W takim metrażu często dostępne są szeregowce lub nawet tylko piętra szeregowców. To rozwiązanie dające część zalet domów, jednak posiadające też część wad mieszkań. Na korzyść takich lokali zazwyczaj przemawia lokalizacja, która nie jest tak peryferyjna, jak większości dostępnych działek budowlanych.

Dodaj komentarz