Pisząc o programie do projektowania domu mamy na myśli software do aranżowania wystroju, ew. niewielkiego modyfikowania ścian działowych. Nie są to narzędzia, w których stworzymy pełnoprawny projekt budowlany, do czego zresztą potrzebne są uprawnienia architekta.

Darmowe czy płatne?

W tym zestawieniu skupimy się na programach do projektowania, za które nie trzeba płacić. Wynika to z tego, że płatne narzędzia używane są raczej przez profesjonalistów. Dla osoby, która po prostu chce samodzielnie zaaranżować własną przestrzeń, powinien wystarczyć darmowy, ogólnodostępny software, który jest dużo mniej precyzyjny, jednak można w nim stworzyć zadowalający projekt wnętrza domu.

Reklama: Swoje ogłoszenia zawsze wystawiam tutaj biura nieruchomości Kraków , a także tutaj biura nieruchomości Łódź. Pełno telefonów oraz wiadomości od klientów którzy pragną zobaczyć moje mieszkanie.

Samodzielnie czy z projektantem?

To oczywiste, że usługi projektanta wnętrz mają swoje zalety. Przede wszystkim pozwalają nam zaoszczędzić czas, ponieważ nie będziemy musieli go poświęcać na samodzielne tworzenie aranżacji. Poza tym profesjonalista zazwyczaj dużo lepiej wykona tę pracę, co wynika nie tylko z doświadczenia i idącej za tym wiedzy o tym, co się sprawdza w praktyce, ale też ze znajomości materiałów i rozwiązań.

Za to samodzielne wykonanie projektu domu w darmowych programie ma jedną główną zaletę: nic nie kosztuje. Wiele osób może też docenić to, że w takim trybie mają 100% kontrolę nad aranżacją i przyszli goście to ich, a nie projektanta, będą doceniać.

Darmowe programy do projektowania domów

Zaczniemy od chyb ad najpopularniejszego i najczęściej polecanego – Homestyler. To rozwiązanie działające w tzw. chmurze, czyli dostępne w 100% online. Aby użyć tego narzędzia, wystarczy komputer z przeglądarką oraz dostęp do internetu. W ofercie dostępny jest jeden tryb bezpłatny (tzw. trial) oraz dwa płatne (w trybie subskrypcyjnym). Różnią się one funkcjonalnościami oraz swobodą dostępu. W praktyce dla prywatnego użytkownika trial może się okazać wystarczający.

Homestyler pozwala na tworzenie projektu w trybie 2D oraz 3D. Do tego posiada dużą i wciąż rozbudowywaną bazę modeli prawdziwych mebli (dostępnych na rynku). Można także z jego pomocą tworzyć efektowne wizualizacje zaprojektowanych wnętrz.

Kolejnym programem do projektowania wnętrz, o którym chcemy wspomnieć, jest Sweet Home 3D. Projektowanie w nim odbywa się w trybie 2D, jednak dostępny jest podgląd trójwymiarowy. Mimo że darmowy (licencja General Public License), program umożliwia pracę w bardzo wielu językach oraz można go zainstalować na wszystkich najpopularniejszych systemach operacyjnych (w tym Windows, iOS oraz Linux). Co ciekawe, Sweet Home 3D można też uzywać w wersji online, czyli z poziomu przeglądarki.

Ciekawym programem jest też SketchUp. Podobnie jak nasza pierwsza propozycja, czyli Homestyler, także ten program jest płatny, jednak można go odpalić w darmowej wersji trialowej. Dotyczy to programu ściąganego i odpalanego na komputerze. Wersja webowe, obsługiwana przeglądarką, jest po prostu cały czas darmowa dla indywidualnego użytkownika robiącego własny projekt. Twórcy chwalą się, że ich narzędzie daje dostęp do najbardziej intuicyjnego sposobu tworzenia projektów 3D.

Do projektowania wnętrz służy też polski program PRO100. Jest on reklamowany jako bardzo szybki i intuicyjny. Do tego oczywiście posiada własne, duże biblioteki obiektów, ale umożliwia również tworzenie własnych modeli mebli od zera. Co ciekawe, na podstawie danych wprowadzanych przez użytkownika, PRO100 dokonuje też wyceny projektu. W cenniku dostępne są tylko wersje płatne, jednak możemy pobrać demo narzędzia i spróbować wykorzystać je do stworzenia własnej aranżacji domu.

Dodaj komentarz