Gotowy projekt domu to rozwiązanie, na które decyduje się większość osób decydujących się zamieszkać we własnej, odrębnej nieruchomości mieszkaniowej. Jest to kwestia oszczędności, ponieważ projekt indywidualny kosztuje, czasami nawet sporo. Jednak wbrew pozorom skorzystanie z gotowego projektu ma też wiele zalet. Napiszemy o nich poniżej, jednocześnie udzialejąc odpowiedzi na pytanie, jaki projekt domu wybrać.

Dla kogo gotowy projekt?

Czy gotowy projekt domu to rozwiązanie tylko dla tych, którzy szukają oszczędności? Nic bardziej mylnego! Tego typu projekty mają jedną, podstawową zaletę – są dobrze przemyślane i wypróbowane. Oczywiście dotyczy to tylko takich projektów, które są sprzedawane już od jakiegoś czasu. Dzięki wielu realizacjom architekci mogli poznać ich słabe strony i je naprawić.

Reklama: Swoje ogłoszenia zawsze wystawiam tutaj mieszkania do wynajęcia Wrocław , a także tutaj mieszkania na sprzedaż w Krakowie. Pełno telefonów oraz wiadomości od klientów którzy pragną zobaczyć moje mieszkanie.

Projekt na zamówienie musi być wykonany przez naprawdę dobrego architekta, aby spełniał wszystkie pokładane w nim nadzieje, zarówno estetyczne, jak i funkcjonalne. Ciężko coś takiego osiągnąć, tworząc plan domu od zera, bez możliwości zweryfikowania, jak dane rozwiązania sprawdzają się w praktyce. Przy gotowym projekcie masz okazję uczyć się na cudzych błędach.

Jaki projekt domu wybrać?

Są dwa kluczowe czynniki, które decydują o rodzaju wybieranego projektu. To możliwości i potrzeby.

W przypadku możliwości mamy na myśli finanse. Jak dużo masz odłożonych środków i na jaki kredyt możesz sobie pozwolić? To się przełoży na to, jak wielki dom możesz postawić, ale też na jak skomplikowaną architekturę się zdecydować. Generalnie – im prostsza bryła domu, tym budowa jest tańsza. Pamiętaj też, że budowa domu to nie jedyny wydatek. Później trzeba go jeszcze wykończyć i utrzymać, dlatego nie warto budować “ponad stan” i najlepiej jest wybrać projekt dopasowany do swoich potrzeb, a nie do maksymalnych możliwości finansowych.

Drugi kluczowy czynnik, decydujący o wyborze gotowego projektu, to potrzeby. Ważne jest, aby potrafić je realnie ocenić. Czyli zdroworozsądkowo, bez kierowania się emocjami. To zrozumiałe, że na etapie planowania wiele osób marzy o tym, aby mieć jak największą nieruchomość. Jednak większa nieruchomość to większe koszty budowy i utrzymania, a także później więcej czasu poświęcanego na dbanie o dom, np. regularne sprzątanie zbyt dużego domu szybko zamienia się z przyjemności w przykry obowiązek, od którego nie uciekniemy.

Projekt domu dobrany do potrzeb

Jak pisaliśmy – do sprawy trzeba podejść zdroworozsądkowo. Ile sypialni potrzebujemy? Na pewno chcemy zapewnić oddzielne pokoje dzieciom plus jeden dla siebie. Często przychodzi nam do głowy, że przecież będziemy mieć gości i przydałaby się przynajmniej jedna dodatkowa sypialnia. To bardzo komfortowe rozwiązanie, jednak czy ci goście rzeczywiście tak często nas odwiedzają? A jeśli nie, to czy nie możemy tego rozwiązać inaczej, np. dzięki jakiemuś wielofunkcyjnemu pomieszczeniu? Gabinet do pracy, który w razie potrzeby zamienia się w sypialnię dla gości to jedna z możliwych opcji.

Podobne pytania trzeba sobie zadać odnośnie wszystkich innych potrzeb i stałych elementów naszego życia. Ile miejsc garażowych będziemy potrzebowali? Czy chcemy mieć oddzielne pomieszczenie na pralnię? Jaka powierzchnia salonu będzie dla nas wystarczająca (tutaj także trzeba uważać na to, aby nie przesadzić, szczególnie jeśli ma się ograniczony budżet)? Czy chcemy mieć taras?

Z ustalonym zestawem kryteriów możemy przystąpić do szukania gotowego projektu domu. Zdecydowanie się na takie rozwiązanie nie oznacza, iż jesteśmy skazani na jeden układ pomieszczeń – do projektu można wprowadzać zmiany. Są one dodatkowo płatne, jednak kosztują dużo mniej niż projekt indywidualny.

Dodaj komentarz